TRATINČICA
TRATINČICA
Latinski: Bellis Perennis L
Eng: Common Daisy, Lawn Daisy, English daisy
D: Das Gänseblümchen, Mehrjähriges Gänseblümchen, Maßliebchen, Tausendschön oder schweizerisch "Margritli" (Kleine Margerite)
Fr: La pâquerette
Tal: Margheritina - Pratolina comune
Slovenski: navadna marjetica
Srpski: bela rada
Druga imena: krasuljak, trajni krasuljak, katarinčica, iskrica, bjelka, krsnica, drnica, margetica, ovčica.
Vrijeme cvatnje: Od siječnja do prosinca.
Opis:
Trajna biljka s prepoznatljivim cvjetnim glavicama koje cvatu tokom cijele godine s prepoznatljivim bijelim jezičastim i žutim cjevastim cvjetovima, te prizemnih eliptičnih i duguljastih na rubovima nazubljenih listova koji tvore lisnu rozetu.
Na 4-15 cm visokim stapkama nosi u sredini žute a na rubu bijele ili crvenkasto-bijele cvjetne glavice, oko 15, iznimno do 30 mm široke.
Involukrum je polukuglast, složen u dva reda od duguljastih dlakavih listića.
Listovi su lopatičastog ili jajastog oblika, s jednom provodnom žilom u sredini, nepotpuno i nejasno nazubljeni.
Postepeno se suzuju u peteljku, a svi su složeni u prizemnu rozetu.
Roške su jajaste, glatke, do 1.5 mm duge, bez kunadre.
Cvate skoro cijelu godinu, od ranog proljeća do zime.
Miris i okus: bez naručitog jakog mirisa i gorkog okusa.
Ljekoviti sadržaj:
- Eterična ulja
- Saponina
- Antoksantin
- Masna ulja
- Fumarinske - taninske
- Jabučne kiseline
- Resin
- Inulin
- Tanina
- Sluzi
- Gorke tvari
- Mineralne tvari
TRATINČICA
Iz povijesti:
Tratinčica je biljka planete Marsa.
Znana biljka u narodu koja je poznata da joj se cvjetovi okreću prema suncu od istoka prema zapadu kao suncokret.
Kršćani smatraju da je tratinčica nikla iz suza Marije na putu prema Egiptu.
U nordijskoj je mitologiji posvećena Ostari, božici proljeća, a po kršćanskoj predaji, njeni su cvjetovi nikli iz suza Marijinih, koje je prolila u bijegu za Egipat.
Simbol je predanosti i ljubavne vjernosti, te skromnosti.
Romanska legenda kaže da je Nimfa Belides koja je plesala sa drugim nimfama na rubu šume uhvatila pogled Vertumnusa koji je bio bog voćnjaka. Pogled mu je odavao požudu i želju koju je ona htjela izbjeći pa se pretvorila u mali bijeli cvijet.
Zato se i kaže da označava nevinost.
Cvijet je posebno bio zastupljen u Viktorijansko doba kada je mladić koji je htio zaprositi djevojku prvo joj darivao tratinčice. Neki od običaja su i danas prilično rašireni, posebno kada djevojke kidaju latice i proriču dali ih voljene osobe vole.
Ukoliko nekomu poklanjate tratinčicu upozoravate ga da ne vjeruju previše u trajnost nečije opčinjenosti te da ne vjeruje u previše u slatkorječiva obećanja zaljubljenog udvarača/udvaračice te prenosite svoju nježnost i pažnju.
Stanište:
Tratinčica je vrlo rasprostranjena biljka. Nalazimo je u velikom broju na livadama, travnjacima, čistinama i uz puteve, sve do 1 800 metara nadmorske visine.
U različitim oblicima, s većim, crvenim cvjetovima uzgaja se kao ukrasna biljka po vrtovima.
Podnosi jako dobro hladnoću, a voli sunčana ili polusjenovita mjesta u vrtu.
Također voli da ima uvijek umjereno vlažan supstrat i svakih 15 dana da dobije prihranu, nekog od gnojiva za cvijeće.
Branje i prerada: Sabire se cijela biljka na toplom i prozračnom mjestu. Mladi listovi se spremaju kao ukusna salata.
Uzgoj:
Bellise se sade u vrt tijekom jesen ili u proljeće. U proljeće se može naći najveći izbor tratinčica u vrtnim centrima, zajedno sa maćuhicama i raznim vrstama vjesnika proljeće.
A ukoliko se odlučite za sijanje ovog predivnog vrtnog cvijeće, onda je najbolje vrijeme za sijanje u lipnju i srpnju.
Klijalište neka bude lagano osvijetljeno tj. lagano u sjeni, a temperatura neka bude oko 20-25 *C.
Nakon što sadnice malo porastu prepikirajte ih u veće posudice promjera 9-12 cm.
Ako se prilikom uređenja vrta odlučite da li ćete saditi tratinčice u jesen, onda to učinite u malo zaštićenijem dijelu vrta ili pak ostavite ovu ideju za proljeće.
"GUMBEKI" -TRATINČICA
Ljekovito djelovanje:
- Bolesti krvi (proljetno čišćenje ili pročišćavanje krvi, za detoksikaciju krvo kod svih bolesti krvi, kod raznih bolesnih stanja u kojima je potrebno promijeniti i ojačati krvnu sliku, anemije, malokrvnosti, slabokrvnosti, u liječenju tegoba krvi uzimamo čaj ili svježe istisnuti sok iz listova itd)
- Bolesti respiratornih organa i dišnih puteva (iscrpljujućeg kašlja, kašalj grčeviti, kašalj depresivni, bronhitisa, prehlade, nazeba, katara bronha, pleuritisa, prsnih bolova, upalnih stanja, infekcija, grčeva bronha, slabosti pluća, infekcije plućne maramice itd)
- Bolesti želuca i crijeva (kod izgubljenog teka ili slabog teka - apetita, katara želuca, upalnih tegoba sa crijevima, grčevima crijeva, katara crijeva, sluz crijeva, krvarenja crijeva itd)
- Bolesti jetre i žuči (masne jetre, za detoksikaciju jetre, kod trovanja organizma za detoksikaciju jetre, slabog rada žuči itd)
- Bolesti kože (upaljenih rana, bolnih mjesta, raznih kožnih nečistoća, oteklina, edema, iznenadnih kožnih erupcija, varikoznih vena, raznih rana i krasti na glavi, u tu svrhu dobro djeluje svježe istisnuti sok kojeg stavljamo na oboljelo mjesto itd)
- Reume, gihta, škrofuloze, artritisa
- Bolesti bubrega (za detoksikaciju bubrega i mjehura, pijeska i kamenca itd), edema
- Ženskih bolesti (neuredne i bolne mjesečnice, grčeva maternice itd)
- Novija istraživanja potvrđuju vrijednost tratinčice kao prirodnog lijeka te preporučuju uporabu u liječenju HIVa i karcinoma dojki (čaj ili svježi sok).
Tratinčica je dobar prirodan metabolik koji pokreće cijeli metabolizam na pojačani rad i bolju izmjenu tvari.
Tratinčica je svoju primjenu pronašla i u spremanju hrane; pripremljena kao salata, namaz ili varivo vrlo je ukusna. Prvi podaci o njezinoj ljekovitosti datiraju još iz davnog 16. stoljeća. U ljekarništvu se upotrebljavaju svi dijelovi biljke, ali se listovi i cvijetovi beru odvojeno, te suše u sjenu na prozračnom mjestu.
TRATINČICA - DETALJI
Zapadna pučka medicina:
Zapadna pučka medicina rabi kao antispazmodik, antitusik, analgetik, antiseptik, abortiv, ekspektorant, emolient, homeopatik, laksativ, purgativ, tonik, za liječenje; artritisa, bolnih stanja, bolova, bolesti očiju, bolesti jetara, bolesti bubrega, krvi koju dobro pročišćava, karcinoma, konstipacije, kašlja depresivnog, karcinoma, katara dišnih puteva i organa, ranih rana i povreda kože, reume, tumora, zatvora crijeva, žučnih tegoba itd.
Najpoznatija je kao ukrasna biljka, no, u narodnoj medicini se koristi kao djelotvorno ljekovito sredstvo kod upale jetre, žučnog mjehura i žučnog kanala, zarastanje rana, ublažava grčeve i bolove i i za čišćenje krvi. Također, poznato je i kako se u 18. stoljeću smatralo da konzumacije ove biljke uzrokuje pobačaj stoga je neki i dan danas izbjegavaju u uporabi iako to nikada nije bilo dokazano.
Zbog svoje skromnosti i jednostavnosti te poruke koju ona prenosi o čistoći, nježnosti i pažnji možete je pronaći u brojnim pjesmama.
Mnogi su od vas sigurno barem jednom ubrali ovaj cvijet i kidali mu laticu po laticu brojeći "voli me, ne voli me..."
Tratinčica je od davnina zastupljena u narodnoj medicini za čišćenje organizma, liječenje iscrpljenosti i krvnih bolesti.
U kulinarstvu:
Mladi listovi prizemne rozete mogu se jesti sirovi ili prokuhani gotovo preko cijele godine. Nijemci smatraju salatu od tratinčice jednako ukusnom i zdravom kao i onu od matovilca, no u svojim priručnicima naglašavaju da za jelo treba brati samo posve mlado i nježno lišće. Salata je ukusnija ako se ostavi da začinjena odstoji barem jedan sat. Dobra je pomiješana sa salatom od krumpira ili od različitog divljeg povrća.
Kao posebno zdravo jelo preporučuju se usitnjeni listovi izmiješani sa svježim sirom. Takva je smjesa sastavni dio proljetnih kura za čišćenje krvi.
Listovi tratinčice jedu se i u obliku miješanih variva, ili se stavljaju u juhu. U mladim listovima ima 20-40 mg% vitamina C i oko 4 mg% karotina.
U Njemačkoj također beru još tvrde i zelene pupoljke, mariniraju ih i upotrebljavaju kao začin umjesto kapara.
Otvoreni cvjetovi tratinčice također su jestivi i mogu sirovi opslužiti u kulinarstvu za dekoriranje različitih jela.
Listovi zajedno sa cvjetovima služe i kao zamjena za čaj.
Korijenje tratinčice upotrebljavali su za jelo seljaci u Španjolskoj i Italiji.
Tratinčica kao hrana:
Listovi tratinčice su bogati vitaminima C i A . Jedu se u obliku salate, dodaju se varivima, juhama i jelima od povrća.
Posebno su ukusni izmiješani sa svježim sirom. Nijemci salatu od listova tratinčice smatraju jednako ukusnom kao onu od matovilca.
Tvrdi i zeleni pupoljci mogu se marinirati u octu, te koristiti umjesto kapara.
Glavice cvjetova također su jestive te se najčešće koriste za ukrašavanje deserata, a mogu se i kandirati.
Ukiseljeni pupoljci tratinčice:
Zagrijte na vatri ocat i sol. Stavite pupoljke u široku steriliziranu staklenku i prelijte ih toplom mješavinom octa i soli. Pokrijte, ostavite da stoji tjedan dana. Svaki dan promiješajte. Ponovno premjestite u čistu staklenku, prelijte mješavinom octa, dobro začepite i pustite da dozrijeva još dva tjedna u hladnjaku. Tada je hrana spremna za jelo.
Recepti:
Ljekovitost soka tratinčice:
Tratinčica je idealna za proljetne kure čišćenja organizma od toksina. U tu je svrhu najbolje piti njen svježi sok ili je jesti. Sok treba uvijek svježe pripremiti. Pijte dnevno jednu do tri pune žlice soka s pola količine vode. Pomiješan s medom, sok je kućni lijek kod oboljenja dišnih organa. Besprijekoran je lijek za upaljene rane, problematičnu kožu, opekline, edeme i varikozne vene.
U terapijske svrhe stavlja se na oboljela mjesta.
Za zdrave bronhe i želudac:
Čaj od tratinčice koristi se u liječenju bronhitisa i bolova u prsima, kod upaljenih crijeva i želuca, kao i kod bolesti jetre i bubrega.
Pomaže i kod neuredne menstruacije, ublažava bol i grčeve, reumu, giht i artritis. Kod unutrašnjih krvarenja kombinira se s orahovim lišćem.
I znanstvenici potvrđuju da je tratinčica vrijedan prirodni lijek te je preporučuju u obliku čaja ili svježeg soka kao pomoć kod HIV-a i karcinoma dojki.
Mast od tratinčice dobar je lijek za rane i upaljene zglobove.
Od svinjske masti i tinkture trantičice i to u omjeru 2:1 (dva dijela masti jedan dio tinkture)
Uljepšava i čisti kožu:
Ekstrakt cvjetova tratinčice sadrži saponine, polifenole, flavonoide, polisaharide i inulin. Zbog tih aktivnih sastojaka, tratinčica ima široku primjenu u kozmetici.
Tratinčica je sve češći sastojak kozmetičkih proizvoda, ponajviše onih za izbjeljivanje, uklanjanje pjegica i hiperpigmentacija.
Ova biljka obuzdava stvaranje melanina i ujednačuje boju kože kod poremećaja pigmentacije. Obnavlja stanice kože, prosvjetljuje melanin u epidermi i dubinski hidratizira kožu.
U specijaliziranim trgovinama možete kupiti ekstrakt i eterično ulje tratinčice, a u većini drogerija kozmetiku na bazi tratinčice.
Čaj od tratinčice:
Jednu do dvije žličice suhog bilja prelijte šalicom prokuhane vode. Ostavite stajati 10 minuta, a zatim procijedite.
Tinktura od tratinčice:
Dvije do tri šake usitnjene biljke močite u litri rakije tri tjedna. Tinkturu povremeno promiješajte. Nakon tri tjedna procijedite i koristite.
Cvjetovi tratinčice namočeni u rakiji otklanjaju reumu i mišićni umor.
Tonik za njegu zrele i umorne kože:
Žličicu suhih glavica cvjetova tratinčice prelijte s 250 ml kipuće vode i ostavite da stoji 30 minuta.
Mast za zglobove:
Zgnječite listove tratinčice i dodajte polovinu količine listova crnog sljeza. Smjesu dobro prepržite na pročišćenom maslacu. Još vruću mast procijedite kroz krpu izravno u posudu koja je određena za čuvanje ove masti. Njome trljajte bolne zglobove 2 do 3 puta dnevno.
TRATINČICA - SUŠENJE
U narodnim pjesmama:
Kako je samo lijepa zelena livada moje ravnice,
između mekih vlati trave poljsko se cvijeće smiješi,
u ovom jutru, umiveno bezbrojnim kapima rosnim,
zaigralo se sunce svojim zrakama, dugine boje prosulo...
pogled mi zastao na bijelim cvjetovima tratinčice,
čistoća njene bjeline nježne od koje mi duša zatreptala, oblila me dragost...
gledam tu nevinost, taj život što traje jedno proljeće,
tu ljepotu, u koju se pretvorila, oku mom ugodu poklonila,
i ne mogoh se oteti dojmu mog života koji traje kratko, kao i cvijet tratinčice...
živjela je jedno proljeće, i moj život brzo prolazi, ne stignem se svoj toj ljepoti diviti,
i kao što latice povjetarcem padaju i moj život se polako gasi...
ostaju sjećanja na slavonska zelena polja, zlatna polja žita i crvenih makova,
na poljsko cvijeće, na ljubav koja me čini dostojnim ljepote življenja,
koje je trajalo kao cvijeće u jednom proljeću, u jednom stoljeću...
Autor: meni nepoznat.
Kontraindikacije:
Nisu poznate.